WHATSAPP BİLGİ ALMA

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Nev%C5%9Fehir-%C5%9Eebnem-Gen%C3%A7lik-Merkezi/159271674260058
  • https://www.instagram.com/sebnemnevsehirggm/
Cemil Usta
cemilusta@sebnemgenclikmerkezi.org
Giyiside Edep
21/10/2014
Kadınların pantolon giymesinin dindeki yeri nedir?

Giyim ve kuşamda sadelik, temizlik, tavsiye edilir. Elbisenin vücudun hatlarını belli etmemesini ve vücudun içini göstermemesi gereklidir. Çünkü her Müslüman için avret mahallini örtecek, kendisini soğuktan sıcaktan koruyacak miktar elbise farzdır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve selem: “Erkeklerden kadınlara benzeyenlere ve kadınlardan erkeklere benzeyenlere lanet etti.” buyuruyor.
Kadın ve erkekler için giysinin şekli, tarzı, usulü, modeli, çarşaf ve peçe gibi şeyler dinen emredilmez. Giysilerde mevsimlerin, ülkelerin, yörelerin, örf ve adetlerin tesiri vardır ve mümkündür. Dinen mümin erkek ve kadınların dikkat etmeleri gereken şartlar vardır. Şöyle ki; setr-i avret denilen yerlerin örtülmesi farzdır. Setr-i avret insan vücudunda başkası tarafından görülmesi ayıp ya da günah sayılan yerlerdir.
Avret yerlerinin namazda olduğu gibi namaz dışında da örtülmesi ve başkalarına gösterilmemesi gerekir.

Avret Sınırları

Erkek için avret, yani örtülmesi gereken yerler, göbek ile diz kapağının arasıdır. Hanefi mezhebine göre diz kapak dahildir.
Kadın için avret yüz el ve ayak dışındaki bütün vücuttur. Kadınlar için yüzleriyle, elleri ve ayakları fitneye vesile olursa o zaman da kadınların sakınmaları gerekir. Ancak örtünmenin sınırı cinslere ve arada mahremiyetin (evlenme engeli sayılacak derecede yakınlığın) bulunup bulunmamasına göre farklılık taşıyabilir. Bunun için de fıkıhta örtünme, namazda örtünme, yakınlara ve yabancılara karşı örtünme şeklinde üç ayrı açıdan ele alınabilir. Erkeğin namazda örtülmesi gereken yeri ile namaz dışında erkeklere ve karısından başka kadınlara karşı avret yeri; göbekle diz kapağı arasında kalan bölgedir.
Ahzab suresi ayet 59’da Allahu Teala şöyle buyuruyor: “Kadınların bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman dış örtülerini üstlerine almaları istenir. Onların tanınmaması ve incinmemesi için en emin yol olduğu bildirilir.”
Bir diğer ayeti celile ise şöyledir: “Sizin için takva elbisesi daha hayırlıdır.” (Araf 26)
Peygamberimiz aleyhisselam ise hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor: “Giyinmiş, çıplak kalçalarını oynatarak, kırıtarak, sallanarak yürüyen, başları deve hörgücü gibi kadınlardır. Bunlar cennete giremezler, onun kokusunu da alamazlar. Halbuki onun kokusu çok uzun mesafelerden alınır.” (Müslim, Libas)
Ayet ve hadisler ışığında kadın ve erkeğin fitneye ve şüpheye sebep olmayacak, karşı cinsin arzusunu kışkırtmayacak, ağır başlılığını koruyacak tarz ve biçimde örtünmesini istemektir. Bundan vücud hatlarını gösterecek kadar dar ve ince elbiselerin giyilmesinin doğru olmadığı sonucu çıkar.

Giyim-Kuşam

 Giyim ve kuşamda sadelik, temizlik, tavsiye edilir. Elbisenin vücudun hatlarını belli etmemesini ve vücudun içini göstermemesi gereklidir. Çünkü her Müslüman için avret mahallini örtecek, kendisini soğuktan sıcaktan koruyacak miktar elbise farzdır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve selem: “Erkeklerden kadınlara benzeyenlere ve kadınlardan erkeklere benzeyenlere lanet etti.” buyuruyor. Bu benzeyiş ister elbise ister süs, boya ve surette olsun müsavidir ve mezmumdur.
Hanımların ve yetişkin kız çocuklarının namazda baş örtüleri ve altını göstermeyen bolca olan elbiselerle örtünmeleri gerekir. Eğer giysi ince olur veya dar olup vücud hatlarını belli ederse üstüne bolca bir dış giysi, bir örtü giymeleri tesettürü tamamlar.
Usulüne uygun örtünmenin gayesi başkasının bakışından sakınmak ve ırzı meşru olmayan cinsel isteklerden korumaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

a. Erkeklerin ve kadınların konuşma ve birbirine muhatab olma durumunda bakışlarını kontrol altında tutmaları ilâhi bir emirdir.

b. Mümin bir kadın yabancı erkekle konuşmasında ölçülü olmalı ve ihtiyacı kadar konuşmalıdır. Ayette şöyle buyurulur: “Yabancı erkeklere çekici bir eda ile konuşmayın, sonra kalbine hastalık bulunan kimse ümide kapılır. Güzel söz söyleyin.” Ahzab 32

c. Dışarı çıkarken süslü ve çekici elbiseler giyilmemelidir. Kadınlar evlerinde yabancı erkeklerin bulunmadığı bir ortamda süslü elbiselerini eşlerine karşı giymeliler. Dışarı çıkarken parfüm ve benzeri kokuları da sürünmemesi gerekir. Hatta kadın mescide namaz kılmaya gitse bile, koku sürünmesi de İslam’ın hoş karşılamadığı bir durumdur.

d. Kadının yabancı bir erkekle, kimsenin olmadığı bir ortamda baş başa bulunması da uygun değildir. Arabalarda, asansörde bir kadın bir erkek hatta beyin yakınları bile olsa, mesela kayın biraderi de olsa durum aynıdır. Zira sahabeyi kiram Peygamberimize sormuşlar: “Kayın biradere ne buyurursunuz” deyince “Kayın birader ölümdür.” Yani bir helak nedenidir. ” Erkek ve kadının bir odada yahut bir arabada çalışma adına da olsa yalnız kalmaları sakıncalıdır.

e. Yabancı kadınla musafaha tokalaşma caiz değildir. Hazreti Aişe Annemizden nakille, Peygamberimiz aleyhisselam Medine’de kadınları toplamış ve onların biatını almış, onlardan sözlü biatlarını kabul etmiş ama biat sırasında hiçbir kadının eline değmemiştir. Buhari
İmanlı erkek ve kadınlar için musafaha ve el öpmeyi yalnız mahremleri yakın akrabaları ile mümkündür. Ancak fitneye vesile olursa ondan da sakınmak güzel olur.

Takva elbisesi

1. Netice olarak; Takva elbisesi kadınlar ve erkekler için daha hayırlıdır.

2. Pantolon vücüd hatlarını belli ettiği müddetçe İslami edebe uygun değildir. Ancak kadınlar pantalonlarının üzerine bir şeyler giyerek vücud hatlarını belli etmeyecek şekilde giyecek olurlarsa bir sakıncası yoktur

3. Vücud hatlarını örten elbise kadının izzet ve şerefini artırır. Allah ihlaslı ve edebli kullarını sever.

4. Allah’ın rızasına uygun her türlü söz, fiil ve güzel ameller kâmil müminin şiarındandır.

Allahım ümmeti Muhammedi Kurana mahkum et. Amin.2899 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Anne ve Babalar Olarak Mesuliyetimiz - 16/06/2016
“Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır. Büyük mükâfat ise Allah’ın yanındadır.” (Teğabün, 15)
Keşke Bilmiş Olsalardı - 16/01/2015
Keşke Bilmiş Olsalardı
Gönül Bahçesinden Sohbetler
Bu Ayın Köşe Yazısı
İlam Tv
55 Dilde 1300 İslami Eser
Deftere Yaz - Oku
Nevşehir Namaz Vakti

Mukabele Oku
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret80052
Site Haritası